W co grają Holendrzy? Sporty narodowe w kraju kwitnących tulipanów | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Dla nich nie ma nieodpowiedniej pogody na aktywność.

Holendrzy uprawiają sport niezależnie od pogody, przez cały rok. Dla nich nie ma nieodpowiedniej pogody na aktywność. Sporty narodowe Holandii stanowią odbicie panujących w tym kraju obyczajów. Dyscypliny, w których Holendrzy zdobywają medale to przede wszystkim łyżwiarstwo, kolarstwo i piłka nożna.

Sport to zdrowie

Holendrzy znani są z dbałości o zdrowie. Sport i aktywność fizyczna stanowi podstawę zdrowego, szczęśliwego życia. Dzieci już od najmłodszych lat przyzwyczajane są do oglądania świata z krzesełka na rowerze. Sport jest popularny także wśród młodzieży, którzy chętnie wybierają spośród wielu dyscyplin sportowych. Inwestycje w wysokiej jakości obiekty sportowe umożliwiają treningi niemal wszystkich sportów.

Łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo szybkie jest wpisane w kulturę Holandii. Dominacja tego sportu wynika przede wszystkim z położenia geograficznego kraju, naturalnie przystosowanego do jeżdżenia na łyżwach. Liczne jeziora, drogi wodne i kanały skute lodem to świetna okazja do jazdy  na łyżwach.

Wykorzystanie pokrywy lodowej stanowi szybką i wygodną formę przemieszczania się. Gdy tylko temperatury spadną poniżej zera rozpoczyna się gorączka łyżwiarska. Na łyżwach jeżdżą tam niemal wszyscy. Aż 20% mieszkańców północnych prowincji Holland, Groningen i Friesland amatorsko i regularnie uprawia łyżwiarstwo szybkie. W Niderlandach funkcjonują aż 23 sztucznie mrożone, kryte lodowiska i 5 torów łyżwiarskich. „Thialf” w Heerenveen jest najsłynniejszym krytym lodowiskiem i łyżwiarskim centrum świata, na którym szybkość najlepszych panczenistów wynosi nawet 55 km/h. W latach 1924-2018 Holandia zdobyła w tej dyscyplinie 130 medali na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Kolarstwo

Najczęściej i najchętniej wybieranym środkiem transportu w Holandii jest niewątpliwie rower. Holendrzy jeżdżą na rowerach bez względu na porę roku i pogodę. Rower wybierany jest w celu dojazdu do szkoły, pracy lub na zakupy, a wycieczki rowerowe stanowią hobby i doskonałą formę rozrywki w każdym wieku. Holenderska reprezentacja w kolarstwie zajmuje czołowe miejsca w tabelach medalowych mistrzostw świata.

Piłka nożna

Piłka nożna w Holandii to sport o długiej historii i bogatej tradycji. Młodzi Holendrzy od dziecka należą do lokalnych, zorganizowanych, amatorskich klubów piłkarskich, gdzie trenują w klubowym stroju, na własnym klubowym boisku pod okiem doświadczonego trenera. Mocna pozycja piłki nożnej w Holandii wynika między innymi z posiadanej infrastruktury, licznych klubów młodzieżowych oraz dobrej komunikacji i koordynacji działań międzyklubowych.

Rozgrywki odbywają się pod okiem zawodowych trenerów, zarówno na poziomie narodowym, jak i regionalnym. Holendrzy z zapałem śledzą rozgrywki ligowe oraz mecze reprezentacji, kibicując i wspierając drużyny. Do najsłynniejszych klubów piłkarskich Holandii zalicza się Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven i Feyenoord Rotterdam. Reprezentacja Holandii gra na wysokim, międzynarodowym poziomie i trzykrotnie doszła do finału mistrzostw świata w piłce nożnej.