Szukasz pracy w Holandii? Zobacz, jak kształtują się koszty życia | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
  PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
  WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Jak przygotować się do pracy w Holandii i gdzie możliwe jest obniżenie kosztów?

Koszty życia w Holandii, podobnie jak w innych krajach, są inne w zależności od regionu i miasta. Jednak bez względu na to, czy mieszka się w stolicy, czy też w mniejszym mieście, opłaty mogą wydawać się ogromne, szczególnie jeśli przeliczy się je na złotówki. Jak się więc przygotować do pracy w Holandii i gdzie możliwe jest cięcie kosztów?

Koszty związane z wynajęciem mieszkania i zakwaterowaniem

Prywatne pokoje w Rotterdamie mogą kosztować od 350 do 700 euro. Im bliżej dworca centralnego, tym wyższe są ceny. Utrecht jest nieco droższy i tu do pokoju o podobnym standardzie trzeba doliczyć kolejne 100 euro. Czynsz często nie zawiera w sobie opłat za media, które przy jednej osobie mogą oscylować w granicy 150 euro. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że właściciele często wymagają jednorazowej kaucji, która jest dwu- lub trzykrotnością czynszu. Niekiedy też najmujący muszą wnieść opłaty na kilka miesięcy z góry.

Tańszą alternatywą jest praca w Holandii z zakwaterowaniem. Za lokum może odpowiadać albo agencja, albo pracodawca. Cena za miejsce w pokoju wynosi 93,50 euro i wliczone są w nią przeważnie wszystkie koszty dodatkowe.

Ceny w sklepach spożywczych

To, ile wyda się pieniędzy na jedzenie, w dużej mierze zależy od stylu życia i preferencji, jednak można założyć, że przeciętnie miesięczny koszt kształtuje się na poziomie 180 euro. Może być on różny zależności od miasta, ponieważ niektóre aglomeracje są droższe niż inne. I tak w Eindhoven można kupić dwa razy więcej niż w Amsterdamie za tę samą kwotę.

Średnie ceny popularnych artykułów spożywczych w Holandii:

 • mleko (1 l) – 1 €;
 • ser (1 kg) – 10 €;
 • chleb (0,5 kg) – 1,50 €;
 • pomidory (1 kg) – 2,50 €;
 • jajka (10 szt.) – 3 €;
 • pierś kurczaka (1 kg) – 9 €;

W Holandii funkcjonuje wiele hipermarketów, w których często można spotkać znaczne obniżki cen i promocje na różne produkty. To sprawia, że nawet jeśli mieszka się w jednym z droższych miast, nadal możliwe jest ograniczenie kosztów związanych z żywieniem.

Czas wolny

Nie samą pracą człowiek żyje – to stwierdzenie mogłoby być głównym mottem Holendrów. W tym kraju dla firm ważne jest, aby pracownicy spędzali czas wolny na wysokim poziomie. Do wyboru jest kilka opcji, którymi warto się zainteresować, ponieważ nie są one aż tak drogie.

Na uwagę zasługują karnety na siłownie czy do klubów fitness. Można je kupić już za 20 euro, a na stronach z rabatami często są one dostępne nawet o połowę tańsze. Należy pamiętać, że większość siłowni w Holandii pobiera opłaty za pół roku z góry, jednak nadal jest to atrakcyjna oferta. Bilet do kina kosztuje 10 euro, a wielodaniowy obiad w lepszej restauracji można „upolować” już za 50 euro. Za półlitrowe piwo w pubie trzeba zapłacić przeważnie 5 euro, z kolei za wejście do klubu lub dyskoteki od 15 do nawet i 100 euro.

Koszty życia w Niderlandach są wyższe od tych w Polsce, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że praca w Holandii daje wystarczające środki, by można było cieszyć się pobytem w tym kraju bez specjalnego ograniczania wydatków.

Więcej na temat pobytu w Holandii znajdziesz tutaj.