Stereotypy na temat Holandii. Co trzeba wiedzieć? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Pamiętaj, że stereotypy nie zawsze mają odzwierciedlenie w faktach. Bo, czy każdy Polak nosi skarpetki do sandałów i wąsy? Do tego typu spraw należy podejść z dystansem.

Cudzoziemcy w Holandii doceniają piękne domy, czyste ulice, dobrą atmosferę, dobrobyt i troskę o najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne. Kuchnia holenderska jest bogata, ale niezbyt delikatna i zarazem pyszna. Naród jest pragmatyczny, powściągliwy, nie podekscytowany, zamknięty i dbający o wolność osobistą. Co jeszcze warto wiedzieć o Holendrach? Zobacz najpopularniejsze stereotypy. Pamiętaj jednak, że stereotypy nie zawsze mają odzwierciedlenie w faktach. Bo, czy każdy Polak nosi skarpetki do sandałów i wąsy? Do tego typu spraw należy podejść z dystansem.

Dociekliwy jak Holender

Najczęściej przytaczanym stereotypem Holendra jest to, że jest on bezpośredni, rozdrażniony i na granicy bycia niegrzecznym. Holendrzy są otwarci na rozmowę i często wypowiadają swoje myśli. W wielu krajach szczerość uważana jest za nietakt, a nawet arogancję. Zwłaszcza w sektorze biznesowym Holendrzy lubią szukać prawdy w faktach, bez żadnego wytłumaczenia i grzeczności. Z drugiej strony Holendrzy uwielbiają zwroty grzecznościowe i często życzą „dobrego dnia”.

Skąpy jak Holender

Często spotykaną cechą u Holendrów jest niechęć do wydawania pieniędzy. Jednak, czy to źle? Niektórzy uważają to za skąpstwo, inni za rozwagę. Niemniej jednak utarło się przekonanie, że Holender raczej nie jest skory do rozrzutności.

Dokuczliwy jak Holender

Gniew i dokuczanie są oznakami przyjaźni. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie formy dokuczania i kpiny mają przyjazne konotacje. Są oznaką dobrej znajomości, a nie powodem do kłótni. 

Holendrzy, zwłaszcza kobiety, nie lubią fizycznego kontaktu z innymi. Zwłaszcza z nieznajomymi. Nawet w zatłoczonych barach czy tramwajach starają się nie dotykać osób stojących lub siedzących obok nich. Przypadkowo dotknięte przeproszą.

Niegościnny jak Holender

Najbardziej zaskakującą cechą u Holendrów jest niechęć do odwiedzania swoich domów bez uprzedzenia. Bardzo niegrzecznie jest stać w czyichś drzwiach bez uprzedzenia i możesz liczyć na to, że nie zostaniesz zaproszony. To zadziwiające, że Holendrom zabrakło entuzjazmu do niespodziewanej wizyty. Szczególnie w porze obiadowej, kiedy to niespodziewani goście nie mogą liczyć na talerz na stole.

Uczciwy jak Holender

Uczciwość i wiarygodność to najważniejsze cechy charakteru. Holendrzy chętnie słuchają prawdy i mówią prawdę, nawet jeśli jest to bolesne i nieprzyjemne. Próby upiększania rzeczywistości można uznać za kłamliwe. Słowo „uczciwy” jest często używane, nawet w reklamach.

Powściągliwy jak Holender

Brak entuzjazmu to również często spotykana cecha u Holendrów. Kiedy coś im się spodoba, szybko powiedzą, że „jest OK”.  Gdy pomysł im się spodoba, powiedzą „coś w tym jest”. Jak idzie praca? „Może być”. Nie ma w tym wszystkim emocji i wylewności. Nawet w największym konflikcie Holendrzy starali się zachować spokój i powściągliwość. 

Każda narodowość może pochwalić się dobrymi i złymi cechami. Nie należy jednak uogólniać, a powyższy tekst potraktować z przymrużeniem oka.