Podział administracyjny Holandii – to warto wiedzieć | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Dowiedz się więcej na ten temat.

Królestwo Niderlandów jest monarchią konstytucyjną, w której skład wchodzą: część europejska położona w zachodniej Europie, część obejmująca terytorium Ameryki Północnej (Karaiby) tj. Aruby, Curaçao i Sint Maarten oraz 3 gminy zamorskie – Bonaire, Saba i Sint Eustatius.

Położenie geograficzne

Niderlandy są państwem członkowskim Unii Europejskiej. Europejska część Holandii obejmuje tereny zachodniej Europy, leżące nad Morzem Północnym. Kraj ten graniczy z Belgią i Niemcami. Znaczny obszar państwa położony jest poniżej poziomu morza. Holandia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego morskiego. Nizinny krajobraz i bliskość morza sprawia, że wpływ klimatu odczuwalny jest w całym kraju. Pogoda w Niderlandach jest przede wszystkim wietrzna, deszczowa i zmienna. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że lata w Holandii są chłodne, a zimy łagodne.

Stolica i najważniejsze miasta

Stolicą Niderlandów jest Amsterdam. Miasto to znajduje się w zachodniej części kraju, w prowincji Holandia Północna. Amsterdam jest najbardziej zaludnionym miastem kraju. To właśnie to miasto jest handlową i kulturalną stolicą Holandii. Rotterdam, drugie co do wielkości miasto w kraju tulipanów, znajdujące się w prowincji Holandia Południowa słynie z jednego z największych portów na świecie.

Kolejnym ważnym miastem, w którym zlokalizowana jest siedziba rządu i parlamentu Niderlandów jest Haga. To trzecie co do wielkości miasto Holandii jest stolica prowincji Holandia Południowa. Do największych miast Holandii zalicza się ponadto: Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Groningen, Almere, Breda i Nijmegen.

Podział administracyjny

Zgodnie z Konstytucją Holandia podzielona jest na 12 prowincji, które z kolei dzielą się na mniejsze jednostki – gminy. Europejska część kraju obejmuje następujące prowincje: Groningen, Fryzja, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Geldria, Utrecht, Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia, Brabancja Północna i Limburgia. Granice prowincjonalnej struktury organizacyjnej są ukształtowane historycznie, a ewentualne zmiany może wprowadzić wyłącznie parlament na mocy ustawy. Prowincja stanowi podobszar kraju posiadający własną administrację regionalną, która odpowiada za sprawy niższe lub o regionalnym znaczeniu. Ten szczebel administracji pośredniczy pomiędzy administracją centralną a gminną oraz sprawuje funkcje nadzorcze i kontroluje finanse gminne.

Gmina to z kolei drugi poziom podziału administracyjnego. Wchodząca w jej skład rada gminy stanowi najważniejszy szczebel lokalny w jej obrębie. Organ ten może wydawać przepisy o charakterze powszechnie obowiązującym na terenie danej gminy. Zarząd gminy zajmuje się bieżącymi sprawami w gminie oraz realizacją postanowień i uchwał rady gminy. Na czele zarządu gminy stoi burmistrz, pełniący funkcję reprezentacyjną na zewnątrz organu.

Budżety gmin wspierane są głównie przez źródła miejscowe i centralne oraz subwencje rządowe. Finansowanie prowincji jest natomiast możliwe dzięki udziałowi w podatkach centralnych oraz subwencjom z funduszu prowincjonalnego.