Na czym polega praca orderpickera w nowoczesnych centrach dystrybucji? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
  PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
  WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Czym się zajmują i jak wygląda ich praca w centrach e-commerce?

W miarę postępów w erze cyfrowej coraz ważniejsze staje się usprawnienie realizacji zamówień w magazynach dla firm każdej wielkości – zarówno w małych sklepach, jak i ogromnych centrach dystrybucji. Właściwe procesy są niezwykle istotne w przypadku organizacji, w których znaczącą rolę odgrywają orderpickerzy. Czym się oni zajmują i jak wygląda ich praca w centrach e-commerce?

Realizacja zamówień magazynowych

E-commerce na zawsze zmienił postrzeganie sposobu realizacji zamówień, zarówno pod względem czasu, jak i dokładności, a niemały w tym udział miała kompletacja magazynu. Jest to prosta koncepcja, która odnosi się do niezbędnej siły roboczej i innych czynników potrzebnych do pobrania towaru z magazynu w celu zrealizowania zamówienia klienta. To proces, który może wydawać się banalnie prosty, a jednocześnie stanowi średnio 55% kosztów operacyjnych w danym centrum dystrybucyjnym.

Dobór właściwych orderpickerów pozwala opracować strategię kompletacji zamówień z magazynu, która kładzie nacisk na szybkość, dokładność, organizację i rozwój. Usprawniając metodologię, personel i technologię firmy, można:

 • oferować klientom szybsze czasy realizacji zamówień;
 • inwestować w automatyzację;
 • zwiększyć dokładność zamówień;
 • zatrudnić godnych zaufania, zdolnych pracowników i oferować im wysokie stawki wynagrodzeń;
 • minimalizować koszty i maksymalizować wykorzystanie zasobów;
 • oszczędzać czas i pieniądze.

Model pracy w magazynie

Strategie kompletacji zamówień z magazynu muszą być dostosowane do wyjątkowych potrzeb firmy w zakresie realizacji zleceń. Z tego powodu centra dystrybucji wykorzystują popularne modele pracy orderpickerów:

 1. Kompletacja sferowa

Model wybierany wtedy, gdy kompletuje się zamówienia zawierające wiele komponentów, a także spotykany w dużych magazynach. Jego głównym celem jest zmniejszenie obszaru, po jakim musi poruszać się orderpicker. Zapasy są podzielone na „strefy”, w których pracuje określona liczba osób, a paczki przemieszają się między tymi obszarami.

 1. Kompletacja pojedyncza

W tej formie orderpicker jest odpowiedzialny za paczkę, a nie za swoją strefę w magazynie. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich sklepów internetowych.

 1. Kompletacja wsadowa

Działa dobrze w firmach, które są zainteresowane przyspieszeniem realizacji zamówień – jest więc najczęściej wybieranym modelem w nowoczesnych centrach dystrybucji. Orderpickerzy realizują tu zamówienia, które menedżerowie ocenili pod kątem popularności i zebrali je w odpowiednie grupy.

Jak wygląda praca orderpickera?

Osoby zatrudnione na magazynie muszą być fizycznie i psychicznie zdolne do długoterminowej pracy – najbardziej udana kompletacja magazynowa wymaga od pracownika przejścia do kolejnych zadań w możliwie jak najkrótszym czasie. Jednocześnie orderpickerzy muszą być czujni i skoncentrowani – czasami ominięcie jednego zamówienia, pomyłka w podpisie paczki czy złe ułożenie towaru mogą sprawić, że firma będzie musiała ponieść wysokie koszty.

Jest to jednak satysfakcjonująca, stabilna praca, do której można przygotować się dzięki podstawowemu szkoleniu, jakie musi zapewnić pracodawca.