Meldunek w Holandii – najważniejsze informacje | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Jak uzyskać meldunek w Holandii? Parę istotnych wskazówek uzyskacie po przeczytaniu poniższego tekstu.

 

Holandia jest obecnie bardzo atrakcyjnym krajem, coraz częściej wybieranym przez Polaków jako miejsce uzyskania dodatkowych zarobków. Wyjeżdżają tam nie tylko studenci pragnący dorobić w trakcie wakacyjnej przerwy, ale również i dorośli. Bywa tak, że pozostają tam oni na dłużej. Planujesz dłuższy pobyt na terytorium tego kraju? Musisz więc liczyć się z koniecznością zameldowania w Holandii. Kiedy należy to zrobić? Jak uzyskać meldunek w Holandii? Parę istotnych wskazówek uzyskacie po przeczytaniu poniższego tekstu. *

 

Korzyści płynące z zameldowania

Podjęcie legalnej pracy na terytorium Niderlandów wymaga wyrobienia specjalnego numeru podatkowo-ewidencyjnego BSN (tzw. Burgerservicenummer). Numer ten jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Jest on wymagany również na wielu innych płaszczyznach życia w Holandii. Osoba posiadająca wspomniany numer może przykładowo udać się bez problemu do lekarza, szpitala czy też założyć konto w banku. Numer BSN (zwany też inaczej numerem SOFI) otrzymuje się po zameldowaniu.

Dwa rodzaje meldunków w Holandii

Holandia to kraj, w którym wyróżnia się dwa rodzaje meldunków. Możliwe jest zameldowanie jako osoba przebywająca na terenie Holandii tymczasowo lub też jako mieszkaniec (rezydent). Ten pierwszy rodzaj meldunku dotyczy osób, których pobyt w omawianym państwie nie przekroczy okresu czterech miesięcy. Takie rozwiązanie jest przeznaczone w szczególności dla tych osób, które przyjeżdżają do Holandii w celu podjęcia pracy tymczasowej.

W przypadku, gdy planujemy pobyt w Holandii trwający dłużej niż cztery miesiące, wówczas konieczne będzie zameldowanie się jako mieszkaniec (inaczej rezydent). Niezależnie od rodzaju meldunku, przeprowadza się go w gminie, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania danej osoby. Bardzo istotnym wymogiem jest konieczność dokonania meldunku już w ciągu 5 dni od momentu przyjazdu do Holandii (dotyczy to dwóch powyższych rodzajów meldunku).

Kwestie formalne dotyczące meldunku, czyli jakie dokumenty należy ze sobą zabrać?

Gdy udajemy się do gminy, aby dokonać meldunku, koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, a także umowę najmu bądź kupna mieszkania w Holandii. W określonych przypadkach warto również zabrać ze sobą odpis aktu małżeństwa lub odpis aktów urodzenia dzieci. Osoba, która posiada już numer podatkowo-ewidencyjny BSN również powinna zabrać go ze sobą.

Meldunek w Holandii  w większości przypadków, nie wiąże się z koniecznością pokrycia jakichkolwiek kosztów, dlatego też jeśli planujemy dłuższy pobyt w tym kraju, wówczas nie warto z nim zbyt długo zwlekać. Co w sytuacji, gdy osoba zameldowana w Holandii postanowi wrócić do swojego ojczystego kraju? Konieczne będzie wówczas powiadomienie o tym swojego urzędu gminy, jednak tylko w przypadku zameldowania jako rezydent. Istotną informacją jest także fakt, iż raz przyznany numer podatkowo-ewidencyjny BSN pozostaje aktualny na całe życie. W razie potrzeby będzie więc można skorzystać z niego ponownie w przyszłości.

 

* Należy pamiętać, że nie we wszystkich regionach Holandi meldunek jest bezkoszotowy. Wszystko zależy od tego czy dana gmina wymaga meldunku przez pracodawcę oraz czy pracownik chce się meldować samodzielnie.