Jakie dokumenty należy przygotować, aby podjąć pracę w Holandii? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Praca za granicą jest obecnie częstym zjawiskiem. Wybierając kraj, w którym chcemy podjąć pracę, często decydujemy się na Holandię. Jest to bardzo atrakcyjny kraj, pod względem zarobkowym, jednak co należy posiadać przed wyjazdem? W przypadku zatrudnienia przez agencję może uzyskać pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Jeśli jednak podejmujemy zatrudnienie bez pośredników, będziemy musieli sami zorganizować potrzebne formalności.

Jakie podstawowe dokumenty zabrać ze sobą do Holandii?

Podstawowym dokumentem jest paszport bądź dowód osobisty. Są to dokumenty, potwierdzające naszą tożsamość. Jeśli podejmujemy pracę zarobkową i jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, wystarczy mieć paszport, niezależnie od planowanego czasu przebywania tam. Bardzo ważne jest również, aby wcześniej wspomniane dokumenty nie były w żaden sposób zniszczone, ponieważ wówczas będzie to uniemożliwiać prawidłową identyfikację naszej tożsamości i może to sprawić, że nie zostaniemy wpuszczeni na teren danego kraju. Wraz z tymi dokumentami należy przygotować numer konta bankowego wraz z adresem banku.

Numer sofii (BSN) – niezbędny do podjęcia pracy

Kolejnym niezbędnym dokumentem, aby podjąć legalne zatrudnienie, na terenie Holandii, jest numer sofii (BSN). Służy on do identyfikacji podatkowej, który można porównać do polskiego NIP-u. Dzięki niemu możemy założyć konto bankowe oraz uzyskać pomoc medyczną, dlatego jest on zdecydowanie potrzebny. W razie braku tego dokumentu pracodawca nie może wystawić nam umowy.

A co z ubezpieczeniem?

Niezmiernie przydatne może również okazać się ubezpieczenie zdrowotne, zgodne z prawem holenderskim, które zapewni nam bezproblemową opiekę medyczną. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na terenie obcego kraju musimy mieć zapewnioną opiekę zdrowotną oraz w razie ewentualnego wypadku będziemy możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Pamiętaj o pozwoleniach i certyfikatach

Nie należy również zapomnieć o zaświadczeniu potwierdzającym zdolność do wykonywania danego zawodu, które jest wymagane przy niektórych zawodach. Wartościowe jest również prawo jazdy, jeśli takowe posiadamy. Pozwoli on na swobodne przemieszczanie się pojazdem, na który mamy uprawnienia.

Uprawnienia na wózek? Na pewno się przyda!

Dużym atutem może się również okazać uprawnienie na wózki widłowe, które otworzy przed nami wiele prac, które będziemy mogli wykonywać. Jeśli wykonujemy zawody, które wymagają innych uprawnień, również należy je zabrać. Bez ich posiadania możemy nie dostać zezwolenia na wykonywanie danej pracy.

Holandia jest bardzo atrakcyjnym krajem pod względem zatrudnienia, jednak przed opuszczeniem rodzimego miejsca zamieszkania, należy dopilnować wszelkich formalności. Wyjeżdżając, przydatna może się również okazać znajomość języków, która zapewni nam podstawowy kontakt i możliwość wyjaśnienia wszelkich niejasności.