Jaki jest stosunek Holendrów do Polaków? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Polacy chętnie podejmują się sezonowych prac, ale spory odsetek emigrantów decyduje się także na stałą pracę w Niderlandach.

Stałe zapotrzebowanie holenderskiej gospodarki na pracowników z Polski sprawia, że ten kierunek jest bardzo chętnie wybierany przed Polaków. Dobre warunki pracy i atrakcyjne zarobki zachęcają do wyjazdów zarobkowych do tego europejskiego kraju. Polacy chętnie podejmują się sezonowych prac, ale spory odsetek emigrantów decyduje się także na stałą pracę w Niderlandach.

Holenderscy pracodawcy

Pracodawcy w Holandii znacznie różnią się od tych w Polsce. To właśnie w miejscu pracy najszybciej ujawniają się wszelkie różnice w mentalności i kulturze, które mogą powodować spięcia i konflikty. Na szczęście podejście holenderskich pracodawców pozwala ich łatwo uniknąć poprzez szczerą rozmowę i dyskusję pomiędzy stronami.

W polskich firmach oczekuje się w tego typu sytuacjach milczenia i zgody, natomiast w holenderskich najpierw konsultuje się wszystko z pracownikami. Szefowie firm w Holandii cenią sobie niezależność myślenia i inicjatywy pracowników. Według nich osoby zaangażowane, chętnie zabierające głos i niekoniecznie zgadzające się we wszystkim ze swoim przełożonym to dobrzy pracownicy. Dla pracodawców z Holandii najważniejszą kwestią jest dbałość o interesy firmy, której oczekują od każdej zatrudnionej osoby.

Różnice kulturowe

Odmienne podejścia do wielu spraw i różne reakcje na sytuacje i wydarzenia wynikają z różnic kulturowych. Do dyrektora holenderskiej firmy pracownicy zwracają się przeważnie po imieniu, zamiast polskiej per pan. Różnica widoczna jest także w stosunku do kwestii religijnych – to Polacy uznawani są za osoby bardziej religijne. Istnieje wiele różnic pomiędzy Polakami i Holendrami, jednak akceptacja tego faktu i ich zrozumienie ułatwia życie zawodowe i osobiste w Niderlandach. Holendrzy są otwarci i przyjaźni, dlatego też chętnie pomagają obcokrajowcom zaadaptować się w ich społeczeństwie.

Wizerunek Polaka w oczach Holendrów

Wizerunek typowego Polaka w oczach Holendrów jest neutralny lub pozytywny. Holendrzy postrzegają Polaków jako pełnoprawnych obywateli Unii Europejskiej, mogących swobodnie korzystać z prawa do podejmowania pracy w Holandii. Polacy akceptowani są w tym kraju w różnych rolach społecznych (turyści, przyjaciele, sąsiedzi czy współpracownicy). Obywatele tych dwóch państw są do siebie podobni zwłaszcza w kwestii zdyscyplinowania, aktywności oraz życzliwości.

Polacy kojarzeni są głównie z kwestiami dotyczącymi zatrudnienia, takimi jak poszukiwanie pracy czy gotowość do ciężkiej pracy. Pracownicy z Polski podejmują się najcięższych prac i wykonują je rzetelnie sprawiając, że pracodawcy są usatysfakcjonowani ich pracą. Co cenią sobie holenderscy pracodawcy w Polakach? Przede wszystkim zaangażowanie w wykonywaną pracę i sumienność. Pracownicy z Polski chętnie się rozwijają i zdobywają nowe doświadczenia. Większość Holendrów nie widzi problemu w zarządzaniu firmą przez Polaków ani z ich zamieszkaniem na stałe w Holandii. Pracowitość i zdolność do adaptacji przekłada się na opinię, że Polacy pasują do holenderskiego społeczeństwa.