Jak wygląda rekrutacja do pracy w Holandii? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
  PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
  WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Wszystko co musisz wiedzieć na temat rekrutacji do pracy w Holandii.

Proces ubiegania się o pracę w Holandii jest dość podobny do tego, jaki znany jest z Polski. W większości przypadków konieczne jest wysłanie CV lub wypełnienie formularza zgłoszeniowego. W przypadku stanowisk, które obsadza się wykwalifikowanymi pracownikami, warto dołączyć jeszcze list motywacyjny. Jest jednak kilka znaczących różnic przy rekrutacji, z których warto zdawać sobie sprawę.

Konkretnie, krótko i zwięźle

Holendrzy cenią proste komunikaty, treściwe rozmowy i szybkie przedstawienie faktów. Z tego powodu zarówno CV, jak i list motywacyjny, powinny zawierać tylko najistotniejsze informacje. Podobnie jak w Polsce, tu również preferuje się dokumenty, które mieszczą się na jednej stronie A4 (maksymalnie dwóch, jeśli aplikacja dotyczy bardzo zaawansowanej pracy). Ważną zmianą jest to, że dla holenderskich pracodawców istotne jest, czy ich potencjalny przyszły pracownik potrafi łączyć życie zawodowe z osobistym. I tak jak w Polsce rubrykę „hobby” niekiedy się pomija, w Niderlandach ma ona ogromne znaczenie. Struktura CV do pracy w Holandii prezentuje się następująco:

 • dane osobowe,
 • dane kontaktowe,
 • zdjęcie (nieobowiązkowe),
 • stan cywilny,
 • obywatelstwo,
 • doświadczenie zawodowe (z oznaczeniem obowiązków),
 • wykształcenie,
 • hobby.

List motywacyjny może być konieczny, jeśli danej osobie bardzo zależy na określonym stanowisku. Badania przeprowadzone przez holenderskie Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia wykazały, że właściwe umotywowanie swojej aplikacji zwiększa szansę na zatrudnienie nawet trzykrotnie! Pisząc list, trzeba kierować się takimi samymi zasadami, jak przy CV – ma być on konkrety i naładowany przydatnymi informacjami. Gdy ma się problem z właściwym opracowaniem CV lub listu, można skontaktować się z agencją zatrudnienia w Holandii, która pomoże w stworzeniu tych dokumentów.

Rozmowa kwalifikacyjna

Po przejściu pierwszego etapu niekiedy przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną. W przypadku ubiegania się o pracę przez agencję w większości przypadków nie jest to konieczne. Warto pamiętać, że większość personelu HR w Holandii mówi bardzo dobrze po angielsku, więc nie trzeba obawiać się rozmowy w nieznanym języku. Dodatkowo w przypadku polskiego biura pośrednictwa pracy rozmowy prowadzone są w języku polskim i pojawia się jedynie prosty test znajomości języka obcego.

Holenderskie rozmowy kwalifikacyjne są bardzo bezpośrednie. Pracownicy będą zadawać konkretne pytania i oczekiwać takich samym odpowiedzi. Tematy mogą dotyczyć nie tylko wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wiedzy o firmie, ale także osobowości, mocnych stron, oczekiwań względem pracy w Holandii. Holendrzy, podobnie jak Polacy, szanują uczciwość, otwartość, szczerość i „nieowijanie w bawełnę”, dlatego łatwo nawiązać z nimi nić porozumienia. Dodatkowo nie lubią też przechwałek, więc wykazanie swoich umiejętności na papierze jest dla nich całkowicie wystarczające.

Co dalej?

O tym, czy pozytywnie przeszło się etap rekrutacji, można zostać poinformowanym już w czasie rozmowy, jednak niekiedy konieczne jest oczekiwanie na telefon. W przypadku szukania pracy w Holandii przez agencję, zainteresowany dowiaduje się o zatrudnieniu w przeciągu kilku dni. Niezbędne dokumenty pozyskiwane są już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej i doboru oferty pracy. Przyszły pracownik dostarcza je w większości online, a inną część (taką jak umowa) przesyła pocztą tradycyjną.