Jak szybko nauczyć się języka holenderskiego? Porady | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Jak szybko nauczyć się języka holenderskiego?

Dla wielu Polaków wyjazd do pracy do Holandii jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla tutejszego rynku pracy. Zachętą są nie tylko dużo wyższe zarobki, ale także otwartość Holendrów na pracowników z zagranicy oraz szeroki wybór ofert pracy. Polacy mogą liczyć na zatrudnienie w wielu różnych sektorach, a najpopularniejsze z nich to produkcja, budownictwo oraz logistyka. Nasi rodacy znajdują też zatrudnienie w sektorze zdrowia, najczęściej jako opiekunki lub opiekunowie osób starszych oraz pielęgniarze czy pielęgniarki. Warunek jest jeden – płynna komunikacja. Jak szybko nauczyć się języka holenderskiego?

Dlaczego warto znać podstawy języka holenderskiego?

Agencje pośrednictwa pracy często przedstawiają Polakom szeroki wybór ofert zarówno dla osób, które znają język niderlandzki, jak również dla tych bez umiejętności językowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ci, którzy potrafią komunikować się po holendersku, mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki. Zatem jak szybko nauczyć się języka holenderskiego? Oto kilka wskazówek!

Lekcje języka holenderskiego w szkole językowej

Tak jak w przypadku nauki każdego języka obcego, warto zacząć od podstaw. Być może pomysł zapisania się do szkoły językowej kojarzy się z nudnym i długotrwałym przyswajaniem wiedzy, jednak może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osoby, która nigdy nie miała kontaktu z językiem holenderskim. Wiele szkół oferuje teraz kursy ekspresowe oraz specjalistyczne, dzięki którym można szybciej przerobić cały materiał oraz skupić się na interesujących nas zagadnieniach językowych. Ponadto obecnie często można wybrać formę lekcji online, dzięki czemu uczeń dostosowuje tempo nauki do siebie, bez wychodzenia z domu.

Prywatne lekcje z native speakerem

Spotkania z native speakerami stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą szybko i w naturalny sposób nauczyć się języka obcego. Rozmowa z kimś, kto biegle włada holenderskim, nie tylko motywuje do nauki, ale również obrazuje sytuacje, które mogą wydarzyć się za granicą w kontakcie z Holendrami. Wybierając ten sposób przyswajania języka, warto wybrać native speakera, który orientuje się w branży, w której chcemy pracować. Na początku nauki należy też zaznaczyć, że głównym celem jest szybkość i efektywność, dzięki czemu nauczyciel będzie mógł przygotować odpowiedni program nauki.

Aplikacje językowe

Wśród wielu opcji nauki języka holenderskiego, istnieje również ta, która wymaga od ucznia jedynie posiadania smartfona. Mowa tu oczywiście o aplikacjach, dzięki którym można nauczyć się niderlandzkiego. Na rynku istnieje wiele rodzajów aplikacji, a wedle statystyk za najlepsze uważa się FunEasyLearn, Duolingo, SuperMemo czy Mondly. W większości tych aplikacji nauka jest bardzo intuicyjna i pozwala opanować język bez wkuwania słówek na pamięć. Takie lekcje można odbywać w każdej wolnej chwili, w każdym miejscu na Ziemi, co daje możliwość bardzo szybkiej i efektywnej nauki w każdym miejscu na świecie.

Nauka poza nauką

Dla wielu osób, które chcą uczyć się i szlifować język, świetnym rozwiązaniem będzie nauka nie tylko aktywna, czyli ta, podczas której intencjonalnie powtarzamy i przyswajamy język, ale również pasywna, np. poprzez oglądanie filmów czy słuchanie muzyki po holendersku. Jest to świetne rozwiązanie dla naszego mózgu, który w ten sposób osłuchuje się z językiem, czego efektem jest lepsze rozumienie oraz większa łatwość w codziennej komunikacji.

Obecnie jedna z najbardziej popularnych metod efektywnej nauki zakłada, że aby szybko i skutecznie przyswoić język, warto nauczyć się jego podstaw, a następnie narażać swój umysł na długotrwały kontakt z nim, nawet jeśli nic nie rozumiemy. Można zatem oglądać holenderską telewizję, w pracy słuchać holenderskiego radia, czy podcastów. Wedle tego sposobu nauki należy jak najczęściej obcować z językiem, tak aby nasz mózg – tak jak umysł dziecka – zaczął go chłonąć i układać w spójną całość.