Czy ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Jak przedstawia się ta kwestia w Holandii i czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Wyjeżdżając pierwszy raz do pracy w Holandii, zwykle korzystamy z usług agencji pośrednictwa pracy. To oni dbają o wszelkie formalności, które musimy są niezbędne do załatwienia. Jednak często wciąż w naszej głowie pozostaje wiele pytań i niejasności. Jednym z najczęstszych problemów, są kwestie ubezpieczenia zdrowotnego. Jak przedstawia się ta kwestia w Holandii i czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Jak przedstawia się kwestia podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii?

Otóż ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe i należy je wykupić. Kolejnym krokiem jest zażądanie wydania karty, która potwierdzi, że takim ubezpieczeniem jesteśmy objęci. Nawet, jeśli w naszym kraju podlegamy opiece zdrowotnej, niestety nie jest ono wystarczające w Holandii. 

Ubezpieczenie zdrowotne holenderskie, nazywa się zorgverzekering. Najprościej rzecz ujmując, każda osoba, która mieszka lub pracuje w Holandii, musi takie ubezpieczenie posiadać. Wykupić je należy najpóźniej w ciągu czterech miesięcy, od momentu zarejestrowania swojego pobytu w urzędzie gminy. Należy także pamiętać, że za brak ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, możemy zostać ukarani karą grzywny, która wynosi około 350 euro. Jeśli jednak pomimo kary, nie wykupimy ubezpieczenia, Kolegium Ubezpieczeń Zdrowotnych, zarejestruje nas u wybranego przez nich ubezpieczyciela, a składki będą potrącane z naszego wynagrodzenia lub zasiłku, który pobieramy.

Ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne?

Na samym początku, należy sobie zdać sprawę, że istnieje ponad 100 towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują pakiet podstawowy. Mamy więc dość duży wybór. Zwykle miesięczna składka, pakietu podstawowego to około 100 euro. Pokrywa ono koszty zarówno wizyt u lekarza rodzinnego jak i koszty leków. Niestety, nie pokryjemy dzięki niemu kosztów niektórych usług dentystycznych czy fizjoterapeutycznych.

Przed wyborem ubezpieczyciela, należy zastanowić się, jaka pomoc medyczna, będzie nam najbardziej potrzebna. Być może lepsze okaże się aanvullende verzekering czyli pakiet rozszerzony. Dodatkowo, możemy także ubezpieczyć dziecko do 18 roku życia, a większość kosztów pokryje holenderski rząd, poza niektórymi usługami jak np. ortodonta.

Czy agencja pracy może wykupić ubezpieczenie?

Agencje pracy, które organizują zbiorowe wyjazdy do Holandii, zwykle wykupują również zbiorowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Wówczas składki mogą być znacznie niższe. Jednak z momentem zakończenia współpracy z agencją, tracimy również prawo do ubezpieczenia. Mimo wszystko, agencja pracy jest zobowiązana do wydania nam karty- która będzie stanowiła dowód, że podlegamy świadczeniom zdrowotnym, a także kopię naszej polisy. Musimy te dokumenty posiadać zawsze przy sobie i móc się nimi wylegitymować w razie nieoczekiwanej kontroli.