Czy testy na koronawirusa przed wyjazdem do Holandii są konieczne? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
  PRACA Z CARRIÈRE
  WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Czy testy na koronawirusa przed wyjazdem do Holandii są konieczne?

W czasach epidemii COVID-19 musimy zachować szczególną ostrożność. Zalecane jest przestrzeganie zasad higieny, unikanie dużych skupisk ludzi oraz regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Wiele zmartwień mogą przysporzyć nam restrykcje dotyczące wyjazdów zagranicznych. Coraz więcej ludzi poddaje się szczepieniom na koronawirusa, ponieważ większość krajów wymaga Unijnego Certyfikatu Covid. Decydując się na wyjazd do pracy za granicą, musimy liczyć się z koniecznością wykonania testu lub bycia w pełni zaszczepionym. A jak jest z pracą w Niderlandach? Czy testy na koronawirusa przed wyjazdem do Holandii są wymagane?

Czy jadąc do Holandii, trzeba wykonać test na Covid?

Obecnie podejmując się pracy za granicą, musimy wziąć pod uwagę trwającą epidemię COVID-19. Każdy kraj charakteryzuje się innymi obostrzeniami i wymaganiami, jakie należy spełnić, przekraczając jego granice. Do tej pory w Holandii poziom zachorowań na koronawirusa utrzymywał się na stałym poziomie. Sytuacja zmieniła się jednak w połowie grudnia, kiedy to nowy wariant koronawirusa Omikron zaczął w Europie wypierać odmianę Delta. Wciąż trwają badania nad jego właściwościami, ale już wiadomo, że jest bardziej zaraźliwy i szybciej się rozprzestrzenia. W związku z tym rząd premiera Marka Rutte wprowadził kilka dni temu twardy lockdown oraz zaostrzył zasady Covidowe. Władze Niderlandów przewidują, że nowy wariant koronawirusa wyprze odmianę Delta jeszcze przed końcem roku. Obecnie tylko w Amsterdamie liczba osób zakażonych Omikronem w ciągu kilku dni wzrosła z 2,5 do 25 procent.

Wjazd do Holandii

Wymagania dotyczące przekroczenia granicy Holandii różnią się w zależności od kraju, z którego przybywa turysta. Jeżeli jest to kraj tak zwanego wysokiego ryzyka, należy okazać dowód zaszczepienia, zaświadczenie o statusie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem z kraju. Możliwe jest również przedstawienie wyniku testu antygenowego na podstawie próbki pobranej nie wcześniej niż 24h przed wyjazdem z kraju początkowego.  Powyższe zasady dotyczą wszystkich osób powyżej 12. roku życia podróżujących samolotem, promem, statkiem, autem, motocyklem, pociągiem międzynarodowym, autokarem. Polska jest krajem, który posiada oznaczenie wysokiego ryzyka, więc okazanie wspomnianych dokumentów jest obowiązkowe.

W przypadku przejazdu przez terytorium Niderlandów i pobytu krótszego niż 12h nie jest wymagany dowód zaszczepienia, statusu ozdrowieńca lub negatywny wynik testu. Przyjezdni z „krajów bezpiecznych” również nie muszą okazywać certyfikatu zaszczepienia i wobec nich nie są stosowane żadne środki ostrożności.

Uwaga! W związku z wariantem Omikron obowiązuje zakaz lotów do Niderlandów z RPA oraz niektórych krajów Afryki Południowej. Z zakazu wyłączeni są obywatele Holandii oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej w drodze do swojego kraju.

Powrót do Holandii

Decydując się na wyjazd z Holandii, trzeba być gotowym na pewne trudności w powrocie do kraju, odbycie potencjalnej kwarantanny lub poddanie się izolacji. Po przyjeżdzie do Holandii i przed spotkaniem z innym osobami w pracy, lub szkole zaleca się wykonanie testu na koronawirusa. Dotyczy to również osób zaszczepionych i bez symptomów chorobowych. Test można umówić w Gminnym Inspektoracie Sanitarnym GGD pod numerem telefonu +31 850659063 (0800-1202 dla dzwoniących z nr niderlandzkich).

W związku ze szczególną sytuacją na świecie powyższe procedury są konieczne, aby podróżowanie było bezpieczne. Dzięki temu ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19.

Twardy lockdown w Holandii

W związku z szybkim tempem rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie, od niedzieli 19 grudnia 2021 r. do co najmniej piątku 14 stycznia 2022 r. w Holandii obowiązuje twardy lockdown. Co on oznacza?

 • Zamknięte są wszystkie sklepy poza tzw. kluczowymi, punkty usługowe jak salony piękności i fryzjerskie, kawiarnie, restauracje, kina, siłownie, teatry, muzea, sale koncertowe oraz hale sportowe.
 • Sklepy kluczowe takie jak markety spożywcze, apteki i drogerie mogą być otwarte do godz. 20.00. Na ich terenie obowiązuje jednak limit klientów- maksymalnie 1 osoba na 5 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia.
 • Nie można organizować imprez masowych oraz meczów amatorskich. Mecze sportowe ligi zawodowej odbywają się bez obecności widzów.
 • Do co najmniej 9 stycznia zamknięte są placówki oświatowe oraz opieki pozaszkolnej (BSO). Dla dzieci pracowników zawodów kluczowych oraz dzieci w trudnej sytuacji zapewniona jest opieka w trybie specjalnym. Nadal działa opieka dzienna dla dzieci poniżej 4. roku życia.
 • Punkty gastronomiczne mogą wydawać zamówienia wyłącznie na wynos.
 • Zaleca się pracę zdalną.
 • Należy ograniczyć liczbę przyjmowanych gości w domu do 2 osób dziennie. Wyjątkiem są Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester.
 • Dozwolona liczba osób spotykających się na świeżym powietrzu- maksymalnie 4. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.
 • Osobom powyżej 70. roku życia zaleca się maksymalne ograniczenie kontaktów, w tym z dziećmi poniżej lat 12.
 • Osoby mieszkające z chorym na Covid-19 zobowiązane są poddać się kwarantannie.

Jakie procedury ochronne przed COVID-19 stosuje się w Holandii?

W Holandii podobnie jak w Polsce obowiązują określone procedury ochronne, które mają zniwelować ryzyko zakażenia koronawirusem i zmniejszyć liczbę zachorowań. Do podstawowych zasad należą: dystans społeczny (zachowanie co najmniej 1,5 metra odstępu od innej osoby), noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych i dezynfekcja rąk. Za brak maseczki w Holandii grozi mandat w wysokości 95 euro. Zaleca się również ograniczenie przebywania poza domem do minimum. Są to ogólne wytyczne dla wszystkich osób, nie tylko dla tych pracujących. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy dotyczące Covid-19 cały czas się zmieniają. Dlatego też zalecamy śledzić media państwowe lub wpisy na portalach internetowych takich jak www.coronavaccinatie.nl. Aktualne komunikaty możemy również znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Co zrobić w przypadku zachorowania na Covid-19 w Holandii?

Osoby podejrzewające, że mogły ulec zainfekowaniu koronawirusem, podczas pobytu w Królestwie Niderlandów, powinny niezwłocznie skontaktować się z GGD pod numerem telefonu +31 850659063 (0800-1202 dla dzwoniących z nr holenderskich), gdzie uzyskają wszystkie informacje dotyczące dalszego postępowania i możliwości umówienia się na test na koronawirusa.

Konsultacji ws. związanych z ryzykiem zachorowania udzielają w Niderlandach Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska) oraz regionalne GGD. Władze Holandii uruchomiły również specjalną infolinię +31 202051351 (0800-1351 dla dzwoniących z nr holenderskich).

Szczepienia w Holandii przeciwko Covid-19

W Holandii trwa bezpłatny, dobrowolny program szczepień przeciwko Covid-19. Obecnie mieszkańcy zachęcani są do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki, tzw. przypominającej (Boosterprik). Ze szczepień mogą skorzystać nie tylko obywatele Niderlandów, ale również osoby niezameldowane i przebywające w kraju tymczasowo. Warunkiem jest posiadanie numeru BSN (sofi numer) lub ważnego dokumentu tożsamości oraz pozostanie w Holandii na tyle długo, by móc przyjąć drugą dawkę szczepionki. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej lub infolinii. Osoby zameldowane na terenie Niderlandów otrzymują automatyczne zaproszenie na szczepienie.

 

Źródła:

 1. https://www.government.nl/latest/news/2021/12/18/slowing-the-spread-of-the-omicron-variant-lockdown-in-the-netherlands
 2. https://www.gov.pl/web/holandia/covid-19