Czy Polacy mieszkający w Holandii będą szczepieni? A co z pracującymi dorywczo? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

 Kto kwalifikuje się do szczepień przeciwko COVID-19? 

Holenderskie ministerstwo zdrowia przekazało informacje o prawie do szczepienia przysługującym obcokrajowcom. Kto kwalifikuje się do szczepień przeciwko COVID-19? Prawo do przyjęcia szczepionki przysługuje każdemu Polakowi przebywającemu w Niderlandach przez co najmniej cztery tygodnie.

Zamieszanie wokół szczepień

Na początku maja w dzienniku „Trouw” opublikowano artykuł informujący o braku możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19, dotyczący niezameldowanych migrantów zarobkowych (w tym Polaków), przebywających obecnie na terytorium Holandii. Obowiązek meldunkowy dotyczy obcokrajowców zamieszkujących na terenie kraju powyżej czterech miesięcy.

Brak zameldowania w gminie właściwej miejscu zamieszkania skutkuje brakiem danych w krajowej Bazie Ewidencji Ludności – rejestrze zawierającym informacje o osobach zameldowanych i przebywających w Holandii. Zaproszenie na szczepienie otrzymują natomiast wyłącznie zarejestrowane osoby w wieku powyżej 18 lat. Trudności z namierzeniem przyjezdnych utrudnia włączenie ich do programu szczepień.

Prawo do szczepień

Polscy pracownicy uważani są za niezbędny element holenderskiej gospodarki. Setki tysięcy migrantów pracujących w Niderlandach stanowiłoby znaczną grupę niezaszczepionych, którzy według wirusologów mogliby stwarzać duże ryzyko dla ludności Holandii. Osoby te, ze względu na wspólne zakwaterowanie, pracę i dojazdy są także szczególnie narażone na zakażenie.

Wszyscy zagraniczni pracownicy odprowadzają ponadto składki na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii. Z tego względu migranci zarobkowi powinni mieć prawo do szczepienia, otrzymać zaproszenie na szczepienie i zająć miejsce w społeczeństwie.

Rozszerzenie programu szczepień

Holenderski rząd zdecydował więc o zmianie polityki szczepień, zapowiadając rozszerzenie listy osób kwalifikujących się do zabiegu. Od teraz także osoby nieposiadające stałego adresu w Niderlandach kwalifikują się do szczepień. Niezameldowani migranci zarobkowi przebywający w Holandii powyżej czterech tygodni mają prawo do szczepienia przeciw COVID-19. Współpraca w agencjami pośrednictwa pracy w Holandii pozwoli skontaktować się z niezarejestrowanymi pracownikami w celu zaproszenia ich na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Holenderskie ministerstwo zdrowia zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby dotrzeć do wszystkich osób przebywających w Holandii powyżej miesiąca w jak najkrótszym czasie.

Jaka szczepionka dla przyjezdnych?

Szczepienie przeciw koronawirusowi w Holandii jest dobrowolne. Migranci zarobkowi przebywający w Niderlandach otrzymają, w miarę możliwości, preparat firmy Johnson & Johnson. Podczas wyboru szczepionki urzędnicy kierowali się przede wszystkim względami praktycznymi – jednodawkowy preparat jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku utrudnionego kontaktu z niezameldowanymi osobami.

Agencje pracy zostały poproszone o zachęcanie pracowników, także tymczasowych do szczepień. W celu ułatwienia i przekazania wszelkich niezbędnych informacji, zostały one przetłumaczone także na języki ojczyste emigrantów.