Czy do Holandii jest potrzebny paszport, czy dowód? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
  • Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy z nami.
    PRACA Z HOLLAND CONTRACTING
    WYPEŁNIJ FORMULARZ REJESTRACYJNY

Holandia jest niewielkim europejskim krajem, który słynie z wiatraków, farm tulipanów oraz systematycznego wydzierania lądu morzu. Kraj ten jako  popularny cel podróży zarobkowych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków, myślących o emigracji bądź szukających dorywczego zajęcia w celu podreperowania swojego domowego budżetu.

Wybieramy się do Holandii. Co ze sobą zabrać?

Rzadko się zdarza – najprawdopodobniej z racji odległości – aby kraj ten odwiedzany był przez naszych rodaków podczas wakacyjnych urlopów czy weekendowych wypadów. Szkoda, bo Holandia  oprócz dobrze płatnych prac sezonowych ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych.

Może właśnie to jest przyczyną często powtarzającego się pytania, wśród osób myślących nad podjęciem pracy w Holandii, które brzmi następująco: Czy do Holandii jest potrzebny paszport, czy wystarczy dowód osobisty? 

Do Holandii z paszportem

Jak najbardziej, tak jak i do wszystkich innych krajów, akceptowalnym dokumentem, który umożliwia nam wjazd do Holandii, jest paszport. Musimy zawsze pamiętać o tym, aby znajdowało się w nim jak najbardziej aktualne zdjęcie oraz o tym, aby zawsze przed wyjazdem z kraju sprawdzać jego datę ważności. Co prawda obywatele Polski nie przechodzą na granicy holenderskiej obowiązkowej kontroli granicznej, nie oznacza jednak to tego, że straż graniczna nie może nas zatrzymać na przejściu granicznym. W razie kontroli pograniczników paszport jest dokumentem, który umożliwia nam przekroczenie granicy. 

Dowód osobisty wystarczy 

Holandia, tak jak i Polska, jest członkiem Układu z Schengen. Oznacza to, że dokumentem umożliwiającym nam wjazd do tego kraju jest dowód osobisty. Podobnie jednak jak w przypadku przekraczania granicy na podstawie paszportu, należy przed wyjazdem upewnić się, że dysponujemy dokumentem, którego okres ważności nie uległ przekroczeniu. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu i nerwów na przejściu granicznym na wypadek, co prawda rzadkiej jednak wciąż możliwej, kontroli granicznej. 

Co z dzieckiem podróżującym do Holandii? 

Każde dziecko, które przekracza granicę Holandii, musi mieć ze sobą ważny paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Oba te dokumenty można uzyskać dla dziecka na wniosek jego rodziców bądź też prawnych opiekunów dziecka.

Co prawda dzieci będące obywatelami Unii Europejskiej nie potrzebują żadnych zezwoleń na podróżowanie po strefie Schengen, niemniej, jednak jeżeli podróżujemy z dzieckiem o innym nazwisku niż nasze, służby mogą sprawdzać, czy dziecko faktycznie jest naszym dzieckiem lub podlega naszej opiece.  

Dzieci wjeżdżające do Holandii bez opieki rodziców oraz nieposiadające aktualnego paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, mogą starać się o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na wjazd do kraju u Holenderskich służb granicznych. Możliwość taka istnieje jednak jedynie w momencie wyjazdu na wycieczkę szkolną.