Prowadzisz działalność w Holandii i posiadasz auto firmowe? Używasz auta służbowego do celów prywatnych? Powinieneś wiedzieć co to jest bijtelling. Nieznajomość holenderskiego prawa podatkowego może Cię słono kosztować.
Bijtelling to holenderska dopłata skarbowa za korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych. Zwiększa naszą kwotę dochodu, która jest podstawą opodatkowania. Skutkuje to zapłatą wyższego podatku w rozliczeniu rocznym.
Jeśli samochodem firmowym zrobimy więcej niż 500 km rocznie w celach prywatnych, to nasze auto podlega opodatkowaniu. W razie kontroli Urzędu Skarbowego jesteśmy zobowiązani przedstawić rejestr przejechanych kilometrów (kilometrówkę) z rozróżnieniem na te w celach służbowych oraz prywatnych. Jeśli nie spełnimy tego warunku, skarbówka nałoży na nas karę finansową.
Bijtelling jest uzależniony od wartości katalogowej auta, czyli ceny pierwotnej pojazdu. Jego wysokość jest różna dla poszczególnych rodzajów pojazdu:
W przypadku aut starszych niż 15 lat, czyli youngtimer, wysokość bijtelling wynosi 35% dzisiejszej wartości rynkowej auta, a nie pierwotnej ceny katalogowej.
Bijtelling może więc wynieść kilka do nawet kilkunastu tysięcy Euro.
Są dwa sposoby, aby uniknąć płacenia bijtelling w Niderlandach.
Plusem użytkowania auta firmowego wyłącznie służbowo jest to, że wszelkie koszty użytkowania pojazdu można odliczyć od podatku BTW (holenderski VAT), a więc:
Ponadto warto złożyć oświadczenie do Urzędu Skarbowego o nieużywaniu pojazdu w celach prywatnych. Nie będziemy wtedy musieli prowadzić kilometrówki w Holandii. Dodatkowo możemy skorzystać z ulgi inwestycyjnej oraz niższego podatku drogowego, niż w przypadku standardowej rejestracji auta.
Jeśli używamy swojego prywatnego samochodu do pracy, to musimy prowadzić rejestr kilometrów przejechanych służbowo. Przy rocznym rozliczeniu podatku powinniśmy je wykazać jako koszt. Na rok 2022 można odliczać zryczałtowaną sumę €0,19 za kilometr, co dla większości aut pokrywa faktyczne koszty użytkowania. W tej sytuacji nie obowiązują nas żadne roczne limity przejechanych kilometrów i zachowujemy swobodę korzystania z auta prywatnie.
Holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst przeprowadza automatycznie kontrole zarówno dużych, średnich, jak i małych przedsiębiorstw. W przypadku natrafienia przez system na jakąś nieprawidłowość otrzymamy urzędowy list informujący o przyszłej kontroli. Kontrola skarbowa może odbyć się zdalnie lub osobiście u nas w firmie. W Holandii nasza firma może również zostać wylosowana do kontroli przez Belastingdienst bez konkretnego powodu. Jest to tzw. steekproefcontrole, czyli kontrola losowa.
Najważniejsze kwestie podatkowe podlegające kontroli skarbowej w Holandii:
Carriere Contracting International Recruitment Polska sp. z o.o.
działająca pod nazwą handlową Carrière
info@carriere.pl
ul. Powstańców Śląskich 7a
53-332 Wrocław
tel. 32 332 16 90, 77 441 43 33
Copyright © 2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone - Przeczytaj zastrzeżenia prawne, Polityka prywatności, Polityka Cookies